Fundacja Czas to Miłość

Wystawa „Per Mariam soli Deo”

Wystawa poświęcona życiu i dziedzictwu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego została zamontowana na murach Jasnej Góry od strony Bramy Papieskiej. Oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Per Mariam Soli Deo” odbyło się w sobotę, 13 czerwca o godz. 16.15.

Wystawa „Per Mariam Soli Deo” zorganizowana została przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie w ramach Roku Prymasa Wyszyńskiego, ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego. Wpisuje się ona w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji kardynała, który „wszystko postawił na Maryję”.

Jej usytuowanie nie jest przypadkowe. To droga prowadząca na Jasną Górę przez bramę „Totus Tuus”, a ekspozycja nawiązuje tematycznie do tego papieskiego przesłania, o czym przypomina jej tytuł „Przez Maryję samemu Bogu” (Per Mariam, soli Deo).

Na wystawę o kard. Stefanie Wyszyńskim składa się 31 plansz ze zdjęciami przyszłego błogosławionego, opatrzonych komentarzami, którymi są słowa Jana Pawła II i samego księdza Prymasa.

Ekspozycja prezentowana przez czas wakacji, będzie okazją do poznania Sługi Bożego i dzieła jego życia. Plansze pokazują Prymasa jako wielkiego Polaka, męża stanu, pasterza, przyjaciela papieży, człowieka wolnego, niewolnika Matki Bożej, więźnia, obrońcę życia. To są hasła, ale one są po to, byśmy mogli w tych motywach przyswoić sobie, kim był i kim wciąż jest Prymas Tysiąclecia, zwłaszcza teraz, kiedy nadal przygotowujemy się do ogłoszenia go błogosławionym, odsłaniając i poznając to jego wielkie dziedzictwo.

Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Celem wystawy, jak zauważają jej autorzy, jest przede wszystkim ukazanie człowieka świętego, jego drogi zawierzenia Maryi.

o. Mariusz Tabulski
dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego

» ZOBACZ PLANSZE WYSTAWY «